W obecnych czasach, przydomowe instalacje fotowoltaiczne stały się stałym elementem krajobrazu wsi i miast w całej Polsce. Wykorzystując panele fotowoltaiczne, inwerter, system montażowy, zabezpieczenia i przewody, każdy może mieć przy swoim domu lub firmie własną elektrownie produkującą prąd… Już czas, by fotowoltaika nie miała tajemnic!

Jak powstała fotowoltaika?

Fotowoltaika i jej historia sięga roku 1839, w którym zaobserwowano po raz pierwszy tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Po latach doświadczeń, nastąpił przełomowy moment – w 1958 roku uczeni wykorzystali ogniwa fotowoltaiczne do zasilania urządzeń pokładowych satelity Vanguard. Następnie w latach siedemdziesiątych urodziła się koncepcja użycia energii słonecznej jako źródła alternatywnego w stosunku do źródeł paliwowych.

W obecnych czasach, dzięki dynamicznie rozwijającemu się rynkowi nowych technologii, przydomowe instalacje fotowoltaiczne stały się stałym elementem krajobrazu wsi i miast w całej Polsce. Dodatkowo, w trosce o ochronę środowiska coraz więcej państw w Europie i na świecie dostrzega, że odnawialne źródła energii (ze szczególnym naciskiem na fotowoltaikę), są najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ dzięki wykorzystaniu promieniowania słonecznego, można produkować prąd elektryczny, jednocześnie nie uwalniając do naszego środowiska zanieczyszczeń.

satelita kosmiczna z panelami fotowoltaicznymi

Z czego dokładnie składa się instalacja fotowoltaicza?

Może się wydawać, że instalacja fotowoltaiczna to jedynie panele na dachu lub gruncie, ale tak nie jest.
W skład standardowej instalacji wchodzą m.in. panele fotowoltaiczne, inwerter (falownik), system montażowy oraz niezbędne zabezpieczenia i przewody, a także urządzenia do monitorowania wydajności i produkcji energii elektrycznej.

Wskazane wyżej elementy są integralną częścią systemu fotowoltaicznego. Oczywiście można je rozbudować o dodatkowe zabezpieczenia np. przeciwpożarowe, przeciw przepięciom oraz wyładowaniami elektrycznymi. Dodatkowo, w przypadku występowania zacienienia paneli można do zestawu dołączyć optymalizatory. Zapewniają one niezależne działanie danego modułu od innych oraz znacznie zmniejszają straty z zacienionych paneli. Zwłaszcza w porównaniu do pozostałych ogniw, dzięki czemu zwiększona jest wydajność całej instalacji.

Tutaj warto zaznaczyć – każdą inwestycję, niezależnie od jej wielkości, projektujemy indywidualnie. Istotne jest ukzględnienienie aktualnego zapotrzebowania na energię, poszycia dachu lub miejsca na gruncie. Należy pamiętać o minimalnej powierzchni i ewentualnym zacienieniu pobliskimi drzewami, liniami energetycznymi lub innymi budynkami.

monter paneli fotowoltaicznych przykręca wiertarką klemy montując instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika – jakie są typy instalacji?

#1 – Instalacja „on grid” – to najczęściej wybierana instalacja, która jest podłączona do sieci energetycznej. Jej praca opiera się o produkowanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Początkowo w postaci prądu stałego, który zmieniany jest na prąd zmienny w inwerterze (nazywanym również falownikiem). Wytworzoną energię wykorzystuje się na bieżące potrzeby pracy urządzeń domowych lub maszyn, a jej nadwyżki sprzedaje się do sieci energetycznej. W przypadku regularnego występowania nadwyżki, instalację fotowoltaiczną można uzupełnić o akumulator, który pozwala zmagazynować wyprodukowaną energię.

#2 – Instalacja „off grid” – jest drugim rodzajem instalacji, ta jednak nie jest podłączona do sieci energetycznej. Zasada działania jest podobna do typu on grid. Prąd również dociera do falownika, jednak największą różnicą jest sposób zarządzania nieużytą energią. W tym przypadku energię nie odsyła się do sieci, a zasila podłączony magazyn energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zgromadzoną energię można wykorzystać w dogodnym momencie.

Obraz to zdjęcie banknotów Polskich złotych w nominałach 100 i 200 złotych.

Fotowoltaika – jakie są korzyści? Czy warto inwestować?

Podsumowując, fotowoltaika nie jest skomplikowana, ale jednocześnie nie jest banalna. Składa się z wielu elementów, które muszą wzajemnie współgrać, by instalacja generowała oszczędności i pomagała zadbać o lokalną ochronę środowiska. Dodatkowo, prosument może wykorzystać energię słoneczną pozyskaną z instalacji do podgrzewania wody i ocieplania domu. W porównaniu do innych dostępnych na rynku produktów, właśnie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, fotowoltaika to najlepsza, najbardziej efektywna i proekologiczna forma pozyskiwania energii elektrycznej.

Wprost rzecz ujmując, nie zapowiada się, żeby słońce za niedługo zgasło, natomiast zasoby węgla, ropy i gazu są ograniczone. Rządowe programy dofinansowania do instalacji jak np. „Mój Prąd” czy Czyste Powietrze” to idealna okazja, na znaczne zmniejszenie całościowej kwoty inwestycji jak i okresu jej zwrotu. Produkcja prądu nigdy nie była tak dobrze dostępna. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się nad inwestycją we własną, przydomową elektrownię.