Pompy ciepła coraz to coraz częściej wybierana technologia do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej, ale mimo rzeszy zwolenników, nadal spotykamy się ze stwierdzeniami, że „to się w zasadzie nie opłaca, bo koszty będą za duże”; „i tak trzeba mieć dodatkowe źródło ogrzewania, bo pompa nie da rady” i tak dalej…

Więc… kto mówi prawdę? Wszyscy czy nikt? Przyjrzyjmy się tematowi!

Oto kilka powodów i niepodważalnych faktów, dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu:

1. Niedroga instalacja i montaż, dzięki dofinansowaniom i generowaniu oszczędności.

Koszt instalacji pompy ciepła w domach, liczony jest zawsze indywidualnie. Dlaczego? Ponieważ każdy z aspekt domu jak np. metraż, ocieplenie budynku, dotychczasowy sposób ogrzewania itp. mają ogromny wpływ na dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła oraz ostateczny koszt inwestycji.

Jednak decydując się na termomodernizację domu lub projektowanie nowego budynku, należy wziąć pod uwagę decyzje rządu oraz Unii Europejskiej w sprawie zanieczyszczenia środowiska, które od lat idą w stronę odnawialnych źródeł energii.

Dlatego też, by zachęcić do takich inwestycji, powstają programy dofinansowania, zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i gminnym. Najważniejszym z nich, jest program „Czyste Powietrze”, o którym można więcej przeczytać we wpisie na jego temat na naszym blogu. Program oferuje wsparcie pieniężne w ogólnej termomodernizacji budynku. W kwestii pomp ciepła, możliwe jest uzyskanie zwrotu od 60-75% poniesionych kosztów inwestycji. Kwota dotacji może wynieść nawet 37 000 zł (przy wymianie źródła ogrzewania i dołożeniu instalacji fotowoltaicznej).

2. Pompy ciepła = ochrona środowiska i zdrowia swojego oraz bliskich.

Ogólną motywacją przy korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, jest nie tylko chęć by chronić środowisko, w którym my obecnie żyjemy, ale też to, w którym będą żyć nasze dzieci i wnukowie.

Dzięki zainstalowaniu pompy ciepła w swoim domu, nie przyczyniamy się do drastycznie rosnących wskaźników zanieczyszczenia powietrza w miastach i na wsi. Nie jesteśmy wtedy tym znanym w okolicy sąsiadem, przez którego nie można nawet otworzyć okna we własnym domu, ponieważ z komina jego domu wydobywa się z uciążliwy dym.

Dodatkowo, dbanie o lokalne środowisko można zwielokrotnić łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która do produkcji prądu wykorzystuje energię słoneczną. Oznacza to zarówno niezależność od cen surowców do ogrzewania domu i wody, ale również od wciąż rosnących kosztów energii elektrycznej.  

Analizując dokładniej działanie pompy ciepła, zauważmy, że może pobierać ok. 75% energii potrzebnej do ogrzania domu i wody użytkowej z naszego otoczenia. Jednak do funkcjonowania urządzenia potrzebne jest zasilenie prądem, co stanowić może ok. 25% pobieranej energii. Dlatego też, środkiem do całkowitego pozbycia się kosztów użytkowania pompy ciepła, jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną dostarczającą prąd. W zależności od mocy instalacji i pompy ciepła, możliwe jest użycie prądu z fotowoltaiki również do zasilenia innych urządzeń w domu.

3. Pompy ciepła to nie tylko ogrzewanie

To fakt – głównym zadaniem pomp ciepła jest ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej, jednak to nie wszystko!
Większość pomp posiada wbudowaną funkcję chłodzenia, która w okresie letnim może być wykorzystana do zmniejszania temperatury w budynku.
Jej efektywność jest mniejsza niż typowych klimatyzatorów, jednak nadal pozwala utrzymać komfortową temperaturę podczas upalnych i parnych letnich dni.

4. Wygoda w użytkowaniu

W dzisiejszych czasach, wygoda i efektywność to cel przyświecający wszystkim producentom urządzeń na świecie. Sama technologia działania pompy ciepła i jej popularność. Wszystko opiera się na komforcie użytkownika, ponieważ nie trzeba martwić się o wielorazowe uzupełnianie paliwa, jak w przypadku węgla, pelletu czy oleju opałowego.

Pompa zapewnia nam ciepły dom oraz ciepłą wodę użytkową bez naszej ingerencji, czy nawet kontroli. Dodatkowo, przy uwzględnieniu pompy ciepła w projekcie nowo budowanego domu, można nawet pominąć budowę komina na dachu. Pozwala to na lepsze zagospodarowanie i rozplanowanie przestrzeni użytkowej nieruchomości.

5. Koszty inwestycji w pompę ciepła na przestrzeni lat

Inwestując w pompę ciepła, musimy zadbać o dobrze zaprojektowaną instalację ogrzewania domu, ocieplenie domu oraz szczelność okien i drzwi, by zapewnić pompie jak największą efektywność działania.

Mówiąc o odpowiednim dobraniu mocy i producenta pompy, nie sposób pominąć klasy urządzenia. Średnia żywotność wysokiej klasy pompy ciepła szacuje się na od 20 do 25 lat, a czasem nawet dłużej. Dlatego przy wyborze odpowiedniej pompy, można kierować się tzw. „Coefficient of Performance” w skrócie COP, jest to współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę.

Podsumowując – decyzję o inwestycji, każdy musi podjąć indywidualnie, jednak wyraźnie widać, że pompy ciepła to jedne z najoszczędniejszych, najbardziej efektywnych i proekologicznych sposobów uzyskiwania ciepła. W przypadku dodatkowych pytań nasi doradcy chętnie na nie odpowiedzą! Pomogą też dobrać odpowiedni rodzaj pompy, dostosowany do warunków technicznych budynku i zapotrzebowania domowników.

Przydatne linki:
› Rządowa strona nt. programu „Czyste Powietrze”
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

› Oficjalna strona programu „Czyste Powietrze”
https://czystepowietrze.gov.pl/