W tegorocznych upałach, Polacy coraz chętniej decydują się na montaż klimatyzatorów, zwanych także pompami ciepła powietrze-powietrze. Klimatyzatory, oprócz funkcji chłodzenia w okresie letnim, mogą być używane również do ogrzewania pomieszczeń w miesiącach jesienno-zimowych. To rozwiązanie przynosi wiele korzyści dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną, gdyż korzystając z klimatyzacji, zwiększają poziom autokonsumpcji energii elektrycznej. Dzięki temu czas zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną może zostać skrócony.

Statystyki

Statystyki operatorów sieci dystrybucyjnych pokazują, że tylko około 20% energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne jest wykorzystywane na bieżąco, a aż 80% stanowi nadprodukcję, która trafia do sieci. W przypadku systemu net-meteringu, kiedy panele fotowoltaiczne nie generują prądu, można odzyskać bezkosztowo 80% (instalacje do 10 kWp) lub 70% energii elektrycznej (instalacje powyżej 10 kWp do 50 kWp) przekazanej wcześniej do sieci. Pozostała część, czyli 20% lub 30%, musi być opłacona za przechowywanie tej energii u operatorów sieci dystrybucyjnej.

Funkcje i możliwości urządzeń klimatyzacji.

Klimatyzacja z funkcją grzania pozwala efektywnie wykorzystać nadwyżkę energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej. Przy odpowiednim sterowaniu, cały prąd potrzebny do zasilenia klimatyzatora może pochodzić bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych. W gorące dni można włączyć klimatyzator w czasie największej produkcji energii przez panele, co pozwala na korzystanie z bezpłatnego chłodu. Natomiast w okresach przejściowych, kiedy potrzebne jest jedynie nieznaczne dogrzanie pomieszczeń, pompa ciepła powietrze-powietrze zapewnia optymalną temperaturę.

Korzyści / net-metering / net-billing.

Montaż klimatyzatorów przyczynia się do zwiększenia autokonsumpcji, co skutkuje mniejszym odsyłaniem wyprodukowanej energii do sieci i unikaniem kosztów związanych z jej przechowywaniem czy strat wynikających z wahań cen energii elektrycznej na rynku. Jest to szczególnie korzystne zarówno dla użytkowników net-meteringu, jak i net-billingu, gdzie nadwyżki prądu mogą być skupowane przez operatorów po cenach niższych niż sprzedaż przez sieci.

Warto również zauważyć, że od 1.04.2023 r. w programie „Mój Prąd 5.0” wprowadzono podwyższone dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną dla osób, które dodatkowo zdecydują się na montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze. Taki montaż pozwala na otrzymanie wyższych dofinansowań, co zwiększa opłacalność inwestycji.

Warto rozważyć połączenie fotowoltaiki z klimatyzatorem

Z uwagi na te korzyści, warto rozważyć połączenie fotowoltaiki z klimatyzatorem. Taka kombinacja przynosi podwójne korzyści związane z efektywnym wykorzystaniem energii słonecznej oraz możliwością uzyskania wyższych dofinansowań na instalację fotowoltaiczną.”

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wykonawcy instalacji fotowoltaicznej lub klimatyzacji, Zapraszamy!

Kontakt pod numerem telefonu +48 517 799 888 lub odwiedzenia nas w biurze przy ul. Opolskiej 39, 49-100 Niemodlin.

Dla osób z województwa opolskiego mamy specjalny rabat!

Sprawdź nasz profil Google oraz opinie na nasz temat -> https://goo.gl/maps/XqnAg21fGXCRa7bMA

Poznaj i zaobserwuj profil PSGEKOENERGIA w Social media