Obecnie dostępne programy termomodernizacyjne i dofinansowania na wymianę lub likwidację wysoko-emisyjnych źródeł ciepła (np. kotły węglowe) na nisko-emisyjne źródła ciepła, jak np. pompy ciepła, powoduje, że zainteresowanie tego typu modernizacją w Polsce coraz bardziej rośnie.
Jednak rodzi się pytanie – czy w każdym przypadku ogrzewanie starego domu za pomocą pompy ciepła będzie opłacalne? W tym wpisie razem to sprawdzimy, na przykładzie jednej z inwestycji naszego Klienta.

Termomodernizacja domu – kilka informacji

Na początek, trzeba zaznaczyć dwie kluczowe kwestie przy analizie opłacalności inwestycji. Jest to oszacowanie zapotrzebowania energetycznego budynku oraz dopasowanie wyliczeń do aktualnego sposobu grzania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki i inne).

Termomodernizację domu, można porównać bardziej do maratonu niż sprintu – dlatego przed inwestycją warto zastanowić się nad dodatkowymi robotami, które można wykonać (np. polepszenie izolacji termicznej okien i drzwi, ocieplenie dachu, wymiana grzejników), po to by generować jak największe oszczędności. Starsze budynki charakteryzują się dość wysokim współczynnikiem zapotrzebowania energetycznego, a co się z tym wiąże?
Moc grzewcza wybieranego urządzenia musi być relatywnie większa niż w przypadku nowszych, dobrze ocieplonych i szczelnych budynków np. słabo izolowany dom o powierzchni 150 m2 będzie potrzebował urządzenia o mocy ok. 15 kW, a przy dobrej izolacji budynek o takiej samej powierzchni potrzebował będzie tylko ok. 8 kW mocy szczytowej.

Podsumowując powyższe, dobrze jest najpierw przeznaczyć część budżetu na termomodernizację domu, a w międzyczasie szukać dobrego i solidnego wykonawcy instalacji pomp ciepła, który dobierze odpowiednie komponenty zgodnie z zapotrzebowaniem oraz planowanymi dalszymi inwestycjami. A jeśli budynek posiada już dobrą izolację, tym bardziej warto założyć instalację pompy ciepła, ponieważ będzie mogła pracować o wiele bardziej efektywnie i od razu zacząć generować oszczędności.

Inwestycje klienta

Właściciel domu zdecydował się na dwie inwestycje – w instalację fotowoltaiczną, która zasila dom i gospodarstwo w energię elektryczną oraz w pompę ciepła, która zapewnia komfortową temperaturę budynku i ciepłą wodę użytkową.

1. Instalacja fotowoltaiczna

Po wcześniejszym pełnym audycie i ocenie możliwości technicznych budynku, do indywidualnego zapotrzebowania klienta, została dobrana instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,90 kW, składająca się z 22 sztuk paneli Risen 450W, a „sercem” całej instalacji został inwerter Sofar Solar.
Inwestycja ta, wyniosła 38 333,33 zł netto (tj. 41 400,00 zł brutto).

W cenę wchodzi m.in.:
・ Montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcji wsporczej;
・ Wytyczenie i montaż drogi kablowej AC i DC;
・ Montaż instalacji uziemiającej lub podłączenie do istniejącej infrastruktury;
・ Montaż rozdzielnic AC i DC zabezpieczających instalację fotowoltaiczną;
・ Montaż i konfiguracja falownika, parametrów i uruchomienie instalacji;
・ Przygotowanie wymaganych dokumentów zgodnie z wytycznymi Operatora Sieci Dystrybucyjnej i zgłoszenie instalacji do Straży Pożarnej;
・ Złożenie wniosku o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”;
・ Serwis gwarancyjny i po gwarancyjny 24h/7 dni w tygodniu oraz monitoring pracy instalacji.

2. Pompa ciepła

montaaż pompy ciepła biała opolskie psgekoenergia.jpg

Do tego ponad 100 letniego domu, Klientowi została dobrana 3-fazowa pompa ciepła powietrze-woda firmy Panasonic, typu SPLIT T-CAP (skrót od Total Capacity – charakteryzuje się utrzymaniem nominalnej wydajności grzewczej w temperaturach znacznie poniżej –20°C) o mocy 12 kW składająca się z jednostki wewnętrznej WH-SDC12H9E8 oraz zewnętrznej WH-UD12HE8. Dołączony został również zbiornik buforowy GALMET 70-1070000 o pojemności 100 litrów oraz zasobnik ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) THERMES DGC200L o pojemności 191 litrów.
Całość inwestycji wyniosła 45 092,59 zł netto (tj. 48 700,00 zł brutto).

W cenę wchodzi m.in.:
・ Montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła na postumencie betonowym;
・ Montaż jednostki wewnętrznej pompy ciepła (dotyczy pomp typu SPLIT);
・ Wykonanie niezbędnych połączeń hydraulicznych oraz elektrycznych jednostki wewnętrznej i zewnętrznej pompy ciepła; a także niezbędnej adaptacji instalacji ciepłowniczej kotłowni;
・ Odwodnienie podstawy jednostki zewnętrznej pompy ciepła;
・ Wykonanie instalacji i orurowania w najnowszej technologii (polipropylen);
・ Wykonanie i montaż rozdzielni elektrycznej zasilającej i zabezpieczającej pompę ciepła;
・ Doprowadzenie przewodu elektrycznego od rozdzielni głównej budynku do rozdzielni kotłowni;
・ Montaż sterownika pompy ciepła;
・ Płukanie instalacji centralnego ogrzewania i napełnienie instalacji wodą kotłową;
・ Konfiguracja parametrów pracy pompy ciepła i uruchomienie instalacji grzewczej;
・ Przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej i gwarancyjnej instalacji pompy ciepła;
・ Przygotowanie dokumentów i złożenie wniosku zgodnie z wytycznymi programu „Czyste Powietrze”
・ Serwis gwarancyjny i po gwarancyjny 24h/7 dni w tygodniu oraz monitoring pracy instalacji

W czasie montażu napotkaliśmy kilka wyzwań, które udało się sprawnie rozwiązać. Jednym z nich to miejsce montażu sprzętu – piwnico-kotłownia, dostępna jedynie przez dość wąskie schody, której wysokość to ok. 165 cm (czyli o wiele mniej niż nasi monterzy). Pomimo tego, udało się znieść i zmieścić jednostkę wewnętrzną, bufor oraz zasobnik.

W związku z tym, że klient posiadał wielokrotnie przerabianą instalację grzewczą, zasilaną od 15 lat kotłem węglowym, by uzyskać najlepsze parametry pracy pompy ciepła, konieczna była wymiana pionów zasilających ze starszych rur stalowych i miedzianych na instalację w technologii polipropylenowej (PP). Po skończonym montażu, ekipa monterska wykonała również dokładne płukanie instalacji centralnego ogrzewania, co zapewni bezpieczne działanie nowych połączeń i przedłuży żywotność filtrów przepływowych do pompy ciepła.

Obliczenia opłacalności inwestycji

Czas zająć się obliczeniami! Zobaczmy razem, jak wyglądał budżet opisywanych inwestycji.
Przed montażem klient kupował ok. 4,5 ton węgla na sezon grzewczy, co przy dzisiejszych cenach tego surowca (lipiec 2022) to ok. 2.500 zł za tonę, co daje 11.250 zł za jeden sezon grzewczy. Dodatkowo dochodziły oczywiście rachunki za prąd i ogrzewanie wody, które wynosiły ok. 3.000 zł rocznie.

11.250 zł + 3.000 zł = 14.250 zł rocznie na prąd, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w sumie wyniosła 90 100 zł brutto, a zamontowana pompa ciepła, będzie zasilana energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu roczny koszt użytkowania pompy nie powinien przekroczyć stałych opłat dystrybucyjnych energii elektrycznej w wys. do 300 zł rocznie oraz corocznych przeglądów, które proponujemy naszym klientom w ryczałtowej kwocie 500 zł.

Jednym z najważniejszych aspektów przy inwestycji w odnawialne źródła energii są aktualnie dostępne dofinansowania i programy rządowe i nie opłaca się czekać, trzeba korzystać!

Z programu „Czyste Powietrze”, klient otrzyma 13.500 zł dofinansowania do pompy ciepła oraz 5.000 zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, co w sumie daje aż 18.500 zł.

Na obie instalacje klient otrzyma również ulgę termomodernizacyjną, w wysokości zgodnej z płaconym podatkiem dochodowym.
Co w przypadku naszego klienta, po uwzględnieniu limitu kwoty inwestycji (53.000 zł) daje 9.010 zł ulgi przy kolejnym rozliczeniu podatkowym.


Czy to się opłaca?
Podzielmy końcowy koszt inwestycji klienta tj. 62.590 zł, przez wcześniej ponoszone roczne wydatki na prąd, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, które wynosiły 14.250 zł.

 62.590 zł : 14.250 zł = zwrot z inwestycji wynosi 4 lata i 6 miesięcy*

*Biorąc pod uwagę obecną sytuacje geopolityczną i gospodarczą oraz zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej i wszystkich surowców kopalnych, okres zwrotu inwestycji nie powinien przekroczyć 3 lat.

Podsumowanie

Inwestycja i montaż pompy ciepła w starym domu, wydaje się dużym wyzwaniem zarówno pod względem technicznym, ale również finansowym. Jednak w większości przypadków, przeprowadzenie termomodernizacji budynku, jest połączone z wymianą starego pieca na nowoczesne urządzenia grzewcze i w perspektywie kilku lat, może przynieść ogromne oszczędności.

Nasi specjaliści chętnie przedstawią szczegółowe informacje na temat pomp ciepła, a także zupełnie za darmo starannie dobiorą urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki temu, jednostka będzie działać wydajnie i bezpiecznie, a Ty będziesz mógł się cieszyć z całkowicie bezobsługowego źródła ciepła.

Potrzebujesz więcej informacji? Zamów rozmowę na naszej stronie www.psgekoenergia.pl
• Zadzwoń: +48 517 799 888
• Napisz: biuro@psgekoenergia.pl
• Obserwuj: www.instagram.com/psgekoenergia
• Subskrybuj: https://bit.ly/3rNLvSX

Przydatne linki:
› Rządowa strona nt. programu „Czyste Powietrze”
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

› Oficjalna strona programu „Czyste Powietrze”
https://czystepowietrze.gov.pl/

› Strona nt. ulgi termomodernizacyjnej
https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/