Najnowsze doniesienia z rynku energetycznego w Polsce!!!

Forum Energii szacuje, że po zniesieniu mechanizmów osłonowych wzrost cen energii w 2024 może wynieść nawet 70 % w stosunku do obecnych!!!

Forum Energii po analizie sytuacji na rynku cen energii podaje, że „Jeśli w przyszłym roku nie będzie tarcz solidarnościowych czy mrożenia cen energii i przywrócony zostanie podatek VAT na energię, sumarycznie jej cena wzrośnie o 70 % w stosunku do kosztów, jakie obecnie ponosimy za energię elektryczną” – wyjaśnia dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, analityczka Forum Energii.

I choć prognozowane ceny jednostkowe na rok 2024 za samą energię elektryczną są niższe niż w roku 2022 czy 2023, to ostateczny koszt całkowity za dostarczoną energię elektryczną może być zdecydowanie wyższy niż obecnie. Wynika to m.in. z tego, że jedną ze składowych ostatecznego kosztu energii elektrycznej jest opłata za przesył, czyli tzw. opłata dystrybucyjna, a tę URE dopiero ma zatwierdzić. I oczywiście tu jest przestrzeń na wzrost ostatecznych kwot do zapłaty przez odbiorcę końcowego.

Dlatego doskonałym rozwiązaniem może być własna produkcja energii elektrycznej w postaci mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz magazynowanie jej, jak i odpowiednie zarządzanie m.in. poprzez inteligentny system zarządzania energią HEMS/EMS, na co można otrzymać dofinansowanie w programie „Mój Prąd 5.0”.

Na jakie kwoty można liczyć przy takiej inwestycji?

Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej (<10 kWp) wraz z urządzeniem dodatkowym otrzyma 7000 zł na mikroinstalację, ponadto na urządzenia dodatkowe przysługują poniższe kwoty:
a) magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
– magazyn ciepła: 5000 zł,
– gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda: 28 500 zł,
– pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł,
– pompa ciepła powietrze-woda: 12 600 zł,
– pompa ciepła powietrze-powietrze: 4400 zł,
b) magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł,
c) system zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł,
d) kolektory słoneczne c.w.u.: 3500 zł.

Nabór wniosków w Moim Prądzie 5.0 jest prowadzony do 22.12.2023 lub do wyczerpania dostępnych w programie środków.

A jeśli Ty chciałbyś skorzystać z dofinansowania „Mój Prąd 5.0” by obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie 📞 Zadzwoń +48 517 799 888 lub odwiedź nas w biurze przy ul. Opolskiej 39, 49-100 w Niemodlinie bądź zgłoś się poprzez formularz na naszej stronie https://psgekoenergia.pl/kontakt/

Zobacz co piszą o nas nasi klienci: https://goo.gl/maps/XqnAg21fGXCRa7bMA